Skip to content

Jakie są koszty sprawy rozwodowej z udziałem adwokata

 Koszt sprawy rozwodowej zależy od jej złożoności i okoliczności jej towarzyszących. Jeśli obie strony zgadzają się na rozwód, mogą to zrobić bez oficjalnego orzekania o winie. W takim przypadku tylko sąd rozpatrujący sprawę orzeka rozwód i dzieli koszty między stronami. Swoje zrobią także koszty sprawy rozwodowej oraz cena prawnika w sprawie rozwodowej – nierzadko sprawy rozwodowe kosztują bardzo dużo.

Niezależnie od tego, czy zatrudniasz adwokata, czy prowadzisz sprawę samodzielnie, składając pozew o rozwód musisz liczyć się z pewnymi kosztami. W tym artykule omówimy, ile kosztuje rozwód, ile kosztuje rozwód z adwokatem? Omówimy także, gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej, jeśli nie stać cię na koszty sprawy rozwodowej, a tym bardziej na opłacenie adwokata do sprawy rozwodowej. Jeśli cena adwokata do rozwodu w Twoim mieście wydaje się poza Twoim zasięgiem, bezpłatna pomoc prawna może być dla Ciebie nieocenioną pomocą.

Aby zrozumieć, ile kosztuje sprawa rozwodowa, należy najpierw zastanowić się nad tym, że istnieją dwa główne czynniki wpływające na cenę.

Pierwszym czynnikiem jest złożoność sprawy i czas jej trwania. Na przykład, jeśli masz dzieci i mieszkają one ze swoimi matkami w różnych krajach, to automatycznie zwiększa to cenę. Zajmowanie się prawem międzynarodowym i uzyskanie wszystkich dokumentów niezbędnych w tego typu sytuacjach wymaga więcej czasu.

Drugim czynnikiem jest to, czy chce się skorzystać z mediacji czy z postępowania sądowego. Jeśli nie dojdziesz do porozumienia ze swoim małżonkiem co do sposobu podziału majątku lub długów i innych dóbr nabytych w trakcie trwania małżeństwa (w czasie jego trwania), konieczne będzie przeprowadzenie postępowania sądowego. Mediacja odbywa się przed oficjalnym mediatorem, który pomaga ludziom dojść do porozumienia bez interwencji sądu. Proces ten może trwać do sześciu miesięcy, jeśli oboje małżonkowie są gotowi współpracować ze sobą w tym okresie.

Kiedy czeka Cię rozwód, ostatnią rzeczą, o którą musisz się martwić, jest to, ile będzie on kosztował. Kiedy kontaktujesz się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach rozwodowych, po prostu zapytaj, ile będzie kosztować sprawa rozwodowa i jaki będzie koszt prawnika w tej sprawie. Może Ci się wydawać, że 1000-3000 PLN za prawnika rozwodowego to dużo, ale uwierz mi – zazwyczaj są to dobrze wydane pieniądze.

Jeśli nie stać cię na pomoc profesjonalnego prawnika, ale potrzebujesz kogoś, kto powie ci, od czego zacząć w sprawie rozwodowej, poszukaj porady prawnej w bezpłatnych ośrodkach porad prawnych w swoim mieście.

 

3 komentarze

 1. Ola
  3 czerwca 2022 @ 16:09

  Ja to jestem zszokowana, że tyle kosztuje rozwód z udziałem adwokata. Myślałam, że to będzie tanie jak barszcz.
  Ale cóż sprawę tej rangi należy załatwić za pośrednictwem adwokata.

 2. Justyna
  3 czerwca 2022 @ 16:11

  Całkowicie rozumiem Twój szok. Ja też byłam zaskoczona, kiedy po raz pierwszy poszłam do adwokata.

  Po pierwsze, płaci się nie tylko za czas pracy adwokata. Płacisz także za jego wiedzę i doświadczenie – wie on, jak prowadzić skomplikowane sprawy i upewnić się, że otrzymasz to, czego potrzebujesz, bez konieczności prowadzenia wieloletnich procesów sądowych.
  Po drugie, należy pamiętać, że rozwód to ogromna zmiana w życiu. Może być wyniszczający emocjonalnie, stresujący finansowo, a na domiar złego dezorientujący. Dobry adwokat rozwodowy pomoże przeprowadzić Cię przez to trudne przejście w sposób jak najmniej bolesny.

 3. Jan
  3 czerwca 2022 @ 16:12

  Koszty związane z rozwodem mogą się znacznie różnić w zależności od stanu, majątku, warunków intercyzy oraz tego, czy są dzieci. Ważne jest, aby zrozumieć, w co się pakujesz, zanim zaczniesz podążać tą drogą.

Dodaj komentarz